On Kasım 2, 2016

Çocuk Kitapları Zirvesi: Nielsen’in çocuklar, ebeveynleri ve bu alandaki trendlerle ilgili araştırması

27 Ekim’de yapılan Nielsen’in Çocuk Kitapları Zirvesi’nde genç yetişkin okuyucuları hedefleyen yayınevleri için birçok önemli mesele tartışıldı.

Nielsen’in çocuk kitaplarıyla ilgili üçüncü konferansında ayrıca kitap satışları, içerik trendleri ve ebeveynlerin satınalma alışkanlıkları masaya yatırıldı.

 

14875078_10154371485339130_1836376495_n

 

Çocukların Motivasyonu

27 Ekim’de yapılan Nielsen’in Çocuk Kitapları Zirvesi’nde yayıncılık dünyasını yakından ilgilendiren konular ele alındı.

Üçüncü yıllık toplantı Nielsen’in İş Geliştirme Direktörü Kristen McLean tarafından gerçekleştirildi. McLean açılış konuşmasında “Çocukların Motivasyonu için olan Kitaplar”ın dijital dağıtım ve aile kapsamının içiçe olduğu bir bağlamda ele alınması gerektiğini ifade etti.

Smarty Pants sunumunda yaptığı araştırma ailelerin teknolojik aletlerin kullanımıyla ilgili başetmesi gereken şeylere odaklanıyor. 4. sınıf öğrencileri ve anneleri arasında yapılan araştırma canlı bir tüketici paneli üzerinden ebeveynlerin ve çocukların günlük yaşamda ekranların yeri ve amacıyla başetmede önceliklerinin ne olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre öğrenciler akıllı telefonlarını video izlemek için fakat aynı zamanda ebeveynlerine mesaj atmak için de kullandıklarını söylüyorlar. Acil durumlarda temasta olma endişesiyle anne-babaların çocuklarına taşınabilir dijital cihazlar vermesi günümüzde başka bir takım sorunlara yol açıyor.  Birçok şekilde bu durum, çocukların ev ödevleriyle telefona ayıracakları vakit arasında bocalamalarına sebep olmakla birlikte çoğu zaman erken yaşlarda ekran eğlencesiyle tanışan çocuklarda da çoklu görev yapabilme özelliğinin yanısıra da hiperaktivite bozukluğunu beraberinde getiriyor.

 

14962374_10154371486014130_682076893_n

Nielsen Çocuk Kitapları Pazar Raporu 2016

 

Çocuk Non-fiction Kitapları

McLean’in sunumunda ayrıca Nielsen Amerika çocuk kitapları pazar araştırma verilerine kısa bir bakış yer alıyor.  İşte verilerden bazı önemli noktalar:

 

 • Çocuk kitapları pazarının yüzde 64’ü top 5 yayınevi tarafından kontrol ediliyor.
 • Penguin Random House pazarın yüzde 32’lik kısmına hakim.
 • Kilise yayınları hala iyi iş yapıyor ve bu alanda fırsatlar var. Buna bağlı olarak, branşlaşma ve niş hedefler başarıda anahtar faktör olarak görülüyor.
 • Gençlik kitaplarında öne çıkan kategoriler filmleri olan kitaplar, tatil ve kutlamayla ilgili kitaplar (aileler birlikteliğe önem vermesinden ötürü), çizgi ve grafik romanlar olarak görülüyor.

McLean “Robot trendine doğru gidiyor olabiliriz” diyor çünkü araştırma robotlar, uzay gibi konulara karşı oldukça yoğun ilgi ölçümlüyor.

McLean sektörün pazar eğilimlerini baz alıyor ve bunun non-fiction olarak öne çıktığı yorumunda bulunuyor, “Ben de özellikle aktif-kurgusal olmayan kategoriler arıyorum. Çocukların ilgisini çeken, onlara bazı şeylerin nasıl yapıldığını anlamalarını sağlayan kitaplar. Pazar çocuklar ne bilmek istiyorsa o alanda genişliyor.”

Pokeman El Kitabı gibi bilgisayara ilişkini içerikler taşıyan gibi kitapların non-fiction kategorilerinde öne çıkmaları McLean’in sözlerini doğrular nitelikte. Bu tarz kitapların temelinde finans, matematik ve elektronik gibi konular yer almakta.

 

14914741_10154371486769130_177686264_n

 

Araştırmanın tamamına http://www.nielsen.com/us/en/events/2016/childrens-book-summit.html adresinden ulaşılabilir.

 

 • ZNN Network  0 Yorum 

  0 Yorum

  Bir Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir